logo

لطفا منتظر بمانید

معرفی خیرینه

بنیاد خیرینه

 

خیرینه آمده است تا پُلی استوار باشد بین بنگاه‌های خیریه و حامیان اینترنتی؛ تلاش‌گرانی که رویاهای خیرخواهانه خود را در قالب پروژه‌هایی دقیق، روشن و مشخص تعریف می‌کنند، و حمایت‌گرانی که به این رویاها جامه عمل می‌پوشانند. خیرینه آمده است تا زندگی را برای همه زیباتر کند. بیایید زیبایی‌ها را، شادی‌ها را با هم تقسیم کنیم!
پروژه‌های خیرینه توسط سازمان‌ها و موسسات خیریه دارای مجوز رسمی تعریف می‌شوند. هر پروژه هدف کاملا مشخصی دارد، سرمایه مورد نیاز آن دقیقا معلوم است، و زمان محدودی برای تحقق آن تعریف می‌شود. خیرینه محدودیتی در تعریف پروژه‌ها اعمال نمی‌کند، و میزان موفقیت پروژه‌ها را به مشارکت و حمایت کاربران وابسته می‌کند. اگر پروژه‌ای در زمان تعیین شده توانست بودجه هدفش را جذب کند،‌موفق تلقی شده و پروژه اجرا می‌شود. در غیر این صورت پروژه لغو شده و هزینه‌های دریافتی کاربران به آنها برگشت داده می‌شود. این مدل که به نام «همه یا هیچ» معروف است، یکی از کاراترین مدل‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی در فضاهای آنلاین و از سیاست‌های کلی خیرینه است که دارای منافع زیر است:
بهینه است. موسسه و سازمان‌ها را به سمتی سوق می‌دهد که حداقل نیازمندی‌ای را اعلام نمایند که با دریافت آن پروزه‌شان عملی می‌شود.
ایجاد انگیزه می‌کند. اگر حامیان فعلی ببینند که پروژه دلخواه‌شان به دلیل عدم حمایت کامل دارد از دور خارج می‌شود، با جذب دیگر حامیان سعی می‌کنند از این امر جلوگیری کنند. تیم‌ها هم سعی می‌کنند با جلب نظر حامیان، فضا را به سمت حمایت کامل پیش ببرند.
جواب داده است. تجربه‌های پیشین جهانی کارایی این سیاست را نشان داده است.
دو نوع پروژه در خیرینه قابل تعریف است:
پروژه‌های خیرینه بلاعوض. با هدف کمک به یک مورد خاص.
پروژه‌های بازارچه‌ های خیریه خاص منظوره. در این پروژه‌ها  سازمان یا موسسه خیریه، نمونه‌ای از کالاهایی که توسط افراد تحت پوشش‌اش تولید می‌شوند را معرفی کرده و آن را در معرض پیش‌فروش می‌گذارد. اگر در بازه مشخص شده تعداد معینی از کالاها توسط حامیان خریداری شود، آن پروژه اجرا شده و در مدت زمان مشخصی بعد از اعلام نتیجه،‌ کالاها برای تحویل به حامیان آماده می‌شود. این نوع پروژه‌ها کمک می‌کند تا فعالیت‌های افراد تحت پوشش هدفدار شده و در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسد.
خیرینه مشتاقانه در انتظار دریافت نظرات، پیسنهادات و انتقادات شماست. به یاد داشته باشید که تنها «لایک کردن» کافی نیست و باید واقعا به کسانی که نیاز دارند کمک کنیم. اگر کارا ما را می‌پسندید، به عنوان عضوی از خانواده خیریه به پروژه‌هایی که دوست دارید کمک کنید، آنها را از هر طریقی که می‌توانید به دیگران (حامیان بالقوه و موسسات خیریه) معرفی کنید. خیرینه را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کرده و مطالبش را بازنشر کنید. و موسسات و سازمان‌های خیریه را به ما معرفی کنید.
یادتان نرود که، ما در خیرینه می‌خواهیم زندگی را برای همه زیباتر کنیم، و این کار بدون شما ممکن نیست.

سوالات متداول

 • پروژه‌ها از کجا می‌آیند؟

  پروژه‌های خیریه توسط سازمان‌ها و موسسات خیریه دارای مجوز رسمی تعریف می‌شوند. هر پروژه هدف کاملا مشخصی دارد، سرمایه مورد نیاز آن دقیقا معلوم است، و زمان محدودی برای تحقق آن تعریف می‌شود. خیریه محدودیتی در تعریف پروژه‌ها اعمال نمی‌کند، و میزان موفقیت پروژه‌ها را به مشارکت و حمایت کاربران وابسته می‌کند.

 • چه پروژه‌هایی در خیریه حمایت می‌شوند؟

  هر پروژه‌ای که توسط یک سازمان یا موسسه دارای مجوز رسمی فعالیت‌های خیریه تعریف شده و در یکی از حوزه‌های زیر باشد (در صورت نیاز و درخواست سازمان‌ها و موسسات خیریه عضو این دسته‌بندی قابل تغییر است):
  بیماران و درمان
  تحصیل و آموزش
  جهیزیه
  حوادث غیر مترقبه
  زنان بی‌سرپرست
  زندانیان مالی
  کودکان
  محیط زیست و حیوانات
  معلولین و از کار افتادگان
  مناطق محروم
  نوسازی و تامین تجهیزات

 • چرا یا حمایت کامل یا هیچ حمایتی؟

  سیاست «همه یا هیچ» یکی از سیاست‌های کلی خیریه است، که یکی از کاراترین مدل‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی در فضاهای آنلاین بوده و دارای منافع زیر است:
  بهینه است. موسسه و سازمان‌ها را به سمتی سوق می‌دهد که حداقل نیازمندی‌ای را اعلام نمایند که با دریافت آن پروژه‌شان عملی می‌شود.
  ایجاد انگیزه می‌کند. اگر حامیان فعلی ببینند که پروژه دلخواه‌شان به دلیل عدم حمایت کامل دارد از دور خارج می‌شود، با جذب دیگر حامیان سعی می‌کنند از این امر جلوگیری کنند. تیم‌ها هم سعی می‌کنند با جلب نظر حامیان، فضا را به سمت حمایت کامل پیش ببرند.
  جواب داده است. تجربه‌های پیشین جهانی کارایی این سیاست را نشان داده است.

 • اولویت من این است که از پروژه‌های استان زادگاهم یا یکی از استان‌های محروم حمایت کنم. آیا امکان مشاهده این پروژه‌ها برای من وجود دارد؟

  بله! شما می‌توانید در این صفحه، پروژه‌ها را بر اساس موضوع، استان هدف یا موسسه خیریه مشاهده نمائید.

 • من یک موسسه خیریه هستم. چگونه می‌توانم پروژه‌هایم را در خیریه تعریف کنم؟

  اگر شما مجوز رسمی دارید می‌توانید با ما تماس بگیرید تا پس از بررسی‌های مورد نیاز، حساب کاربری شما را ارتقا داده و امکان تعریف پروژه‌ها را برای شما فراهم کنیم.

 • حامیان در قبال حمایت‌های مالی خود چه چیزی می‌خواهند؟

  دو نوع پروژه در خیریه قابل تعریف است. یکی پروژه‌های خیریه بلاعوض و دیگری بازارچه‌های خیریه خاص منظوره برای فروش انبوه یک کالای خاص. در اولی، حامیان انتظار پاداشی را ندارند، در حالی که در دومی در اصل یک کالا خریداری شده و کالای معرفی شده می‌بایست به عنوان پاداشِ حمایت انجام شده به حامی تحویل داده شود.

 • من چه کمکی می‌توانم بکنم؟

  ساده‌ترین کاری که می‌توانید بکنید حمایت مالی از پروژه‌هاست، پس به پروژه‌هایی که دوست دارید کمک کنید. در قدم بعدی، خیریه و پروژه‌هایش را از هر طریقی که می‌توانید به دیگران (حامیان بالقوه و موسسات خیریه) معرفی کنید. خیریه را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کرده و مطالبش را بازنشر کنید. انتقادات و پیشنهادات سازنده را هم فراموش نکنید.